Sebaprijatie I

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mirror illustration

Zobudíš sa. Pretrieš si oči. Vojdeš do kúpeľne. V zrkadle ťa zdraví známa postava. Usmeješ sa na ňu? Odoženieš ju? Hlavne ty rozhoduješ o tom, aký vzťah si s ňou tvoríš.

Prijať samého seba znamená byť za seba, stáť na svojej strane, nebyť sám sebe nepriateľom. Je základnou podmienkou zdravého vzťahu k sebe a neodškriepiteľným právom všetkých ľudí. Pokiaľ odmietame sami seba (naše myšlienky, pocity, správanie, vonkajšie či vnútorné vlastnosti) v snahe vidieť sa v lepšom svetle, odmietame realitu a tým aj šancu na akýkoľvek rast. Uniká nám šanca zmieriť sa s tým, čo zmeniť nemôžeme, strácame silu zmeniť to, čo môžeme a myseľ sa nám zahmlí natoľko, že to prvé a druhé ani nevieme rozlíšiť.

To, že niečo prijímame, nemusí znamenať, že sa nám to páči. Prijať znamená postaviť sa vedome zoči-voči tomu, čo naozaj je. Nezakrývať pred tým oči. Rešpektovať realitu.


Cvičenie

Postav sa pred veľké zrkadlo a pozri sa na svoju tvár a telo. Počas toho si všímaj svoje pocity. Nemyslím tým pocity z tvojho oblečenia, štýlu, mejkapu. Všímaj si, aký máš pocit zo seba. Všimni si, či je to náročné alebo nepríjemné.

Niektoré časti toho, čo vidíš, sa ti pravdepodobne budú páčiť viac, než iné. Pokiaľ si ako väčšina ľudí, pohľad na niektoré časti bude pre teba náročný, pretože ťa popudzujú či znervózňujú. V tvojich očiach možno bude bolesť, ktorej sa nechceš postaviť. Tvoje telo je možno príliš chudé alebo príliš tučné. Možno ti niektorá časť tela vadí natoľko, že sa na ňu nedokážeš ani dlhšie pozerať. Chceš uniknúť, utiecť od tohto pocitu - odmietnuť, zavrhnúť niečo, čo je súčasťou teba.

Napriek tomu, ako pokus, vyzývam ťa - pokračuj v sústredení na svoj odraz v zrkadle ešte pár momentov, a povedz si: „Nech sú moje nedostatky akékoľvek, prijímam sa úplne a bez podmienok.“ Sústreď sa, dýchaj zhlboka a bez ponáhľania, si túto vetu opakuj 1-2 minúty. Dovoľ si naplno prežiť význam svojich slov.

Je možné, že budeš cítiť, že proti tomuto protestuješ. „Mne sa predsa niektoré veci na mne nepáčia, ako ich mám teda prijať úplne a bez podmienok?“ Pamataj však: ‚prijať‘ neznamená nutne ‚mať rád‘. ‚Prijať‘ neznamená ‚nechcieť sa zmeniť‘. Prijať znamená prežívať bez odmietania a vyhýbania to, čo je. V tomto prípade to znamená akceptovať, že tvár a telo v zrkadle sú tvojou tvárou a tvojím telom a že sú tý´m, čím sú.

Ak to zvládneš - ak vydržíš vedomie tejto skutočnosti, možno si všimneš, že sa začínaš cítiť uvoľnenejšie a snáď trochu pohodlnejšie so sebou. A predovšetkým naozajstnejšie, úprimnejšie. Aj keď sa ti nemusí páčiť všetko, čo vidíš v zrkadle, teraz môžeš bez hanby povedať „Práve teraz, toto som ja. A neodmietam to. Príjimam túto skutočnosť.“

Pokiaľ ľudia opakujú toto cvičenie každý deň a každý večer po dobu dvoch minút, po krátkej dobe začnú cítiť pozitívne zmeny vo vzťahu k vlastnej hodnote. Objavia taktiež niečo významné - nielenže vstúpia do harmonickejšieho vzťahu sami so sebou, nielenže sa viac rešpektujú, no pri tých častiach seba, ktoré je možné zmeniť, cítia príval energie a silnú vôľu na zmenu. Pretože nemôžeme mať motiváciu zmeniť veci, ktorých skutočnosť odmietame. A pri tom, čo zmeniť nevieme? Ak to akceptujeme, dodá nám to silu a stabilitu. Ak to preklíname či zakrývame, oslabujeme samých seba.

- Voľne preložené z knihy Six pillars of self-esteem od Nathaniela Brandena