Táborová výbava

Na tejto sekcii ešte pracujeme (zapracúvame najmä zmeny v dôsledku vírusovej situácie).


Čo sa mení oproti minulému roku

1. hygienické prípravky zabezpečíme my

Na najbližší tábor si už účastníci nemusia priniesť mydlo, šampón, zubnú pastu ani mydlo na pranie – tieto prípravky im zabezpečíme my.

Dôvod: Za posledných pár rokov sme postupne prešli na používanie ekologických prípravkov, ktoré menej ubližujú životnému prostrediu (predovšetkým potoku). Keďže po minulom tábore sme od viacerych rodičov zistili, že bolo náročné hľadať prípravky vyhovujúce ekologickým požiadavkám (niektoré značky sa navyše tvária „eko“, pričom nie sú a tak boli niektoré nákupy žiaľ zbytočné), rozhodli sme sa nakúpiť ich hromadne a náklady zarátať do táborového poplatku.2

2 . pribúda koronavýbava

V súlade s novými hygienickými nariadeniami a odporúčaniami si tento rok účastníci na tábor pribalia minimálne 3 rúška, dezinfekčný prostriedok na ruky (cca 200 ml) a uterák na ruky. Dezinfekčné prostriedky na ruky budeme nakupovať hromadne, ale každý účastník by mal mať aj vlastnú rezervu.


O táborníckej výbave

Každý rok zdôrazňujeme niekoľko základných rád pre budúcich táborníkov a každý rok sa nájdu niekoľkí, ktorí si tieto riadky neprečítajú a až na tábore zistia je už je neskoro. Tak teda ak ste aj skúsení táborníci, opäť si nájdite čas a prečítajte si tieto odseky, aby ste sa uistili, že ste naozaj dobre pripravení.

Nôž, sekera a celta v stane

Na tábore sa vám určite zíde malý nožík, najlepšie zatvárací a primerane ostrý. Budete ho potrebovať nielen pri práci v kuchyni, ale aj na rôzne drobné práce okolo stanu, alebo počas tvorivých aktivít. Ďalšia dôležitá vec je sekera. Celý tábor si staviame vlastnými rukami a ide to oveľa, oveľa lepšie, keď máte pri sebe dobrú sekeru. Minimálne jedna sekera na dvojicu v stane by mala byť povinnou výbavou. Takže ak už viete, s kým budete v stane, dohodnite sa dopredu a aspoň jeden/jedna z vás nech berie sekeru. Erárnych kúskov máme stále menej a určite nechcete čakať v rade na náradie až do noci. Posledná do trojice veľmi užitočných vecí je celta, 2 x 2 m, alebo podobných rozmerov. Kúpite ju v Baumaxe ako záhradnú plachtu, alebo nájdete doma po tatinovi. Je to veľmi dôležitá pomôcka na všetky dlhšie výlety, oceníte ju na dvojdňovke ale aj pri táboráku, alebo pri robení poriadku v podsade.

Batoh, topánky a spacák

Základom dobrej túry sú pohodlné a kvalitné topánky, ktoré dobre sedia. Na tábore, kvôli pestrosti počasia aj aktivít, treba mať dobrú obuv, aspoň dvoch tipov: pevné topánky na výlety, ktoré zároveň slúžia aj na daždivé a blastisté dni a ľahké tenisky a/alebo sandále. Určite si topánky dobre vyskúšajte aby vás potom na tábore neomínali. Vždy je lepšie zobrať si staršie a vychodené, ako nové a nevyskúšané. Čo sa týka sandálov a ľahkých tenisiek, tu naozaj stačí niečo lacné, šikmookej výroby, čo nebudete ľutovať, ako to náhodou padne za obeť táborníckemu životu.

Batohy odporúčame na tábore dva. Jeden veľký, v ktorom prídete zbalení a druhý menší, ktorý budete mať vo vlaku ako príručnú batožinu a na tábore sa zíde na rôzne výlety a vychádzky. Na tábore využijete aj veľký batoh a to pravdepodobne počas dvojdňovky, preto sa uistite, že vám dobre sedí na chrbte a nikde netlačí.

Ak rozmýšľate, aký spacák na tábor zobrať, potom chcem pripomenúť, že zvykneme táboriť v auguste na severnom a strednom Slovensku. To samo o sebe znamená, že treba teplejší kus. Teploty v noci nebudú ako pri Seneckých jazerách a hory dokážu prekvapiť v každom počasí. Ideálny spacák bude mať úroveň komfortu niekde okolo 5°C, prípadne menej.

Svietenie v stane

Stan nie je z betónu a preto je dôležité myslieť na bezpečnosť aj pri výbere svietidla. Najlepšie svietidlo do stanu je petrolejka a lampový olej, stačí aj menšia a uvidíte ako vám príjemne a hlavne bezpečne osvetlí stan. Skúste sa, prosím, vyhnúť elektrickým lampášom. Pri ich svetle to akosi nie je ono. Okrem petrolejky si určite vezmite baterku so zásobou batérií, pre fajnšmekrov odporúčame čelové lampy.

Označte svoje veci

Každý rok sa na tábore v okolí kuchyne potuluje mnoho rôznych misiek, príborov alebo sekier. Aby sa všetko mohlo vrátiť k svojmu majiteľovi alebo aby ste si aj po dvoch týždňoch spoznali znovu nájdenú misku alebo sekeru, všetko si ešte pred táborom dobre označte. Najlepšie alkoholovou fixkou aby sa to nezmazalo.

Pracovné rukavice

Keďže nemalá časť tábora sa venuje jeho stavbe, pracovné rukavice sa stali povinnou súčasťou táborovej výbavy. Okrem toho že zabraňujú množstvu malých poranení aj zvyšujú pracovný komfort. Dobre sediace, pohodlné pracovné rukavice, sú jedným z najlepších táborových pomocníkov.

Hudba, čítanie a písanie

Aby ste si spríjemnili krátke chvíle voľna, vezmite si so sebou nejaký hudobný nástroj (ak na ňom, samozrejme, viete hrať), či už to bude gitara, harmonika, flauta, alebo niečo podobné. Rovnako odporúčame aj dobrú knihu na čítanie no a na záver pre tradičnejších si vezmite aj čistý zošit na písanie denníka. Uvidíte ako vás to po rokoch poteší. Ak sa chcete ozvať domov, skúste si pribaliť pár obálok a poštových známok. Pre niekoho to môže byť prekvapivé, ale takýto spôsob komunikácie funguje aj v 21. storočí


Ekologické prostriedky

Pre skautov je jednou zo zásadných oblastí životné prostredie. Táboríme v prírode, vytvárame si k nej vzťah a veľmi nám záleží na tom, aby náš pobyt v nej neublížil žiadnej živej bytosti a nenarušil veľmi citlivé prirodzené ekosystémy. Preto sme sa rozhodli na tábore obmedziť všetky hygienické prípravky, ktoré by mohli byť pre prírodu škodlivé. Všetky produkty, ktoré si deti do tábora prinesú a nebudú spĺňať kritériá ekologickej kozmetiky im budú pozbierané a vrátené na konci tábora.

Keďže je obtiažne zakúpiť v bežných obchodoch ekologické prípravky spĺňajúce požiadavky nenarušujúce životné prostredie, zakúpime ich pre všetkých my. Ak by vás ale zaujímalo aké produkty použávame, môžete si prečítať:

  1. Žiaden produkt nesmie obsahovať parfumy, SLS, parabény, deriváty, konzervanty, umelé vône, farbivá a penidlá
  2. Ohľadom všetkých eko produktov, ktoré používame na tábore vám odporúčame informovať sa napríklad vo Freshmarkete, kde sa aj priamo dajú tieto výrobky kúpiť. Pýtajte si úplne rozložiteľné produkty a spomeňte kritériá ktoré uvádzame vyššie. Prípadne sa môžete informovať v BIOobchodoch.
  3. Konkrétne značky, ktoré vám odporúčame a máme s nimi skúsenosť sú: Santé alebo Urtekram. Je však možné, že narazíte aj na iné značky, ktoré sú vporiadku.
  4. POZOR: Minulé roky mnohé deti používali značku Alverde, tá však kritériá ekologickej kozmetiky nespĺňa!

Prípravky, ktoré zabezpečíme pre deti na tábore

  • Zubná pasta – používame osvedčené značky Santé a Urtekram
  • Šampón – máme tiež značky Santé.
  • Mydlo/mydlový orech je najlepšia a najlacnejšia alternatíva, keďže väčšina ekologických sprchových gélov je dosť drahá. Odporúčame tuhé varené mydlá, ak neobsahujú parfumy, SLS, parabény, deriváty, konzervanty, umelé vône, farbivá a penidlá (informujte sa v obchode).
  • Mydlo na pranie zoženieme my, takže nemusíte deťom baliť žiadne mydlo na pranie, bude im poskytnuté.