Jednotka

Táborová výbava

Tábor je najväčšia a najdlhšia akcia v roku, na ktorú sa všetci tešíme. Preto je dôležité aby sme naň prišli pripravení na všetko. Či už ste nováčik alebo skúsený táborník, pripravili sme pre Vás zoznam dôležitého vybavenia, ktoré sa vám na tábore zíde. Nechceme od Vás aby ste zo sebou vláčili zbytočné veci ktoré nakoniec nebudete potrebovať, preto sme Vám to takto uľahčili.

Hygiena a strava

Hygiena

Z lásky k prírode sa snažíme na tábore fungovať ekologicky, preto Vás prosíme, nebaľte si žiadne hygienické potreby ako sú mydlá, šampóny, sprchové gély, zubná pasta a mydlá na pranie. Na tábore Vám toto všetko zabezpečíme my z prírodných látok. Ak si prinesiete tieto potreby aj tak, budú Vám odobrané a na konci tábora vrátené. Chceme takouto prísnejšou formou chrániť našu prírodu.

Ešus

Je to trojdielny nerezový kempingový riad. Dá sa zohnať v outdoorových obchodoch. K riadu si na tábor určite pribaľte aj príbor a pohár. Tieto veci si podpíšte nezmývateľnou fixkou.

Pracovná výbava

Malý nožík

Najlepšie zatvárací a primerane ostrý. Potrebný je na rôzne drobné práce okolo stanu, počas tvorivých aktivít, ale i do kuchyne.

Sekera

Zíde sa na prácu s drevom a zatĺkanie klincov, hlavne počas stavebných dní. Mať vlastnú dobre naostrenú sekeru je veľkou výhodou.

Pracovné rukavice

Sú potrebné pri každej práci s nástrojmi a drevom. Dobre sediace, pohodlné pracovné rukavice zabraňujú poraneniam a zvyšujú pracovný komfort.

Batoh, Obuv a Spacák

Batoh

Ako hlavný batoh na zbalenie odporúčame turistické alebo zálesácke batohy s objemom 60/70 litrov. Je dôležité aby dobre sedel na chrbte a veľmi pomôže ak má bedrové pásy. Použijete ho aj na trojdňovke. Druhý menší batoh, ktorý budete mať vo vlaku ako príručnú batožinu a na tábore sa zíde na rôzne výlety a vychádzky.

OBUV

Základom dobrej túry sú pohodlné a kvalitné topánky, ktoré dobre sedia. Na tábore, kvôli pestrosti počasia aj aktivít, treba mať dobrú obuv, aspoň dvoch tipov: pevné topánky na výlety a na daždivé a blastisté dni a ľahké tenisky (staršie, ktoré sa môžu zničiť). Zídu sa aj sandále ale nie sú nutné.

Spacák

Pri výbere vhodného spacáku je dôležité myslieť na to, že zvykneme táboriť v auguste na severnom a strednom Slovensku. To znamená, že treba teplejší kus, pretože teploty v noci často klesajú ku 0°C a nižšie. Ideálny spacák bude mať úroveň komfortu niekde okolo 5°C, prípadne menej.

Svietidlá

Petrolejka

Je najlepším zdrojom svetla a tepla do podsady na lampový olej, ktorého stačí vziať cca 0,7 litra.

Elektrické svietidlá

Nutnosťou na tábore je baterka, prípadne čelová lampa. Alternatívou do podsady sú elektrické lampáše a lampičky. Elektrické svietidlá a baterky vyžadujú aby ste si zbalili dostatočné množstvo náhradných batérií.

Hudba, čítanie, písanie

Kniha

Odporúčame si zbaliť dobrú knihu alebo časopis na čítanie. Je to najlepšia možnosť ako tráviť upršané a voľné dni.

Hudobný nástroj

Ak ste hudobne nadaný, zbaľte si svoj hudobný nástroj. Musíte sa oň celý čas dobre starať. Môže to byť napríklad gitara alebo ukulele, ale aj iné.

Písanie

Vezmite si čistý zošit/skautský zápisník a pomôcky na písanie. Ak sa chcete ozvať domov, pribaľte pár obálok a poštových známok.